Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka Publiczna w Babimoście

Przepis na walentynkowe ciasto "KOCHAM CIĘ". Zabawa literacko-kulinarna.

Utworzono dnia 14.02.2021

Z czym Wam się kojarzą Walentynki? Naturalnie, że z miłością, którą można wyrazić na milion sposobów.  Pomimo, iż miłość sama w sobie jest słodka, warto nadać jej jeszcze większej  słodyczy. Mamy dla Was przepis na cudowne, niepowtarzalne, a do tego przepyszne CIASTO „KOCHAM CIĘ” z książki Katarzyny Michalak „Kawiarenka pod Różą”. Dzisiejszy wpis jest zapowiedzią literacko-kulinarnego cyklu, który na naszym fanpeag’u już wkrótce.  

CIASTO ,,KOCHAM CIĘ”

(bez pieczenia)

Potrzebujemy:

1 l mleka

1 l śmietanki kremówki (30-60%)

1 kostka masła

1 szklanka mąki

0,5 szklanki i 2 czubate łyżki cukru

4 żółtka

1 cukier waniliowy

2 opakowania śmietan -fixu (lub żelatyny do deserów)

800 g masy krówkowej (1,5 puszki)

2 opakowania krakersów

100 g rodzynek

10 g migdałów w płatkach (lub grysiku z orzeszków ziemnych)

 

Ciasto składa się z następujących warstw:

Od spodu jedna warstwa krakersów

Krem budyniowy

Warstwa krakersów

Masa krówkowa

Warstwa krakersów

Bita śmietana

Posypka rodzynkowo-migdałowa

Na początku wyjmujemy z lodówki masę krówkową – musi mieć temperaturę otoczenia. Formę wykładamy warstwą krakersów, starając się, by pokryły całe dno (ale nie kruszymy ich, powinny być w całości!) zalewamy je cieniutką warstewką mleka, by wchłonęły płyn i były miękkie.

Krem budyniowy: 3 szklanki mleka doprowadzamy do wrzenia (używamy mleka świeżego, nie UHT!) Jedną szklankę miksujemy z 4 żółtkami, cukrem waniliowym i pół szklankami cukru. Gdy powstanie apetyczna, słodka piana, dodajemy powoli szklankę mąki pszennej, nadal miksując. Wlewamy puszystą masę do wrzącego mleka, nadal miksując lub energicznie mieszając, żeby się nie przypaliło, i gotujemy przez chwilę na wolnym ogniu. Musimy wyczuć, kiedy mąka nie jest już surowa, ot co. Na koniec zestawiamy rondel z ognia i dodajemy do gorącej masy kostkę masła.

Wylewamy masę budyniową na krakersy. Może być nadal gorąca, szybko wystygnie. Rozkładamy na masie drugą warstwę krakersów. Gdy masa będzie chłodna i krakersy też, wykładamy je warstwą masy krówkowej. Nie musi być gruba wystarczy, jeśli będzie miała 3-5 mm. Na masę krówkową kładziemy trzecią warstwę krakersów i wstawiamy ciasto do zamrażalnika, żeby się szybko schłodziło.

Ubijamy na sztywno litr śmietanki wprost z lodówki  dodając pod koniec ubijania 2 czubate łyżki cukru i 2 paczuszki śmietan – fixu lub żelatynę do deserów przygotowaną według przepisu na opakowaniu. Śmietanka musi być ubita na sztywno. Wyjmujemy ciasto z zamrażalnika. Na trzecią warstwę krakersów wykładamy bitą śmietankę.

Dwie paczki płatków migdałowych wysypujemy na suchą patelnię  i prażymy na dużym ogniu z wyczuciem, by się zarumieniły, ale nie spaliły (choć przypalone też są dobre). Mieszamy w miseczce paczkę rodzynek z prażonymi migdałami i gdy ostygną, wysypujemy je, jako ostatnią warstwę, na śmietankę.

Przepis pochodzi z książki Katarzyny Michalak i znajduje się na str.265

 

Nasza biblioteka

 Biblioteka

Biblioteka w Babimoście otrzymała dofinasowanie na przebudowę i zmianę sposobu  użytkowania byłego domu kultury na bibliotekę. Projekt dofinansowano  w ramach Narodowego programu rozwoju czytelnictwa 2.0, priorytet 2 na kwotę 2.250.000 zł

 

Godziny otwarcia

Biblioteka Publiczna

w Babimoście

Poniedziałek 800-1600
Wtorek 800-1600
Środa 800-1800
Czwartek 800-1600
Piątek 800-1600
Sobota nieczynne

 

Filia w Nowym Kramsku

Poniedziałek 900-1300
Wtorek 900-1300
Środa 1400-1800
Czwartek 900-1300
Piątek 1400-1800

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 57

W tym miesiącu: 272

W poprzednim miesiącu: 285

Wszystkich: 15653